Szkoła dla Rodziców i Wychowawców

SZKOŁA DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW

EDYCJA JESIEŃ 2019

TRWA NABÓR

EDYCJA WIOSNA 2019

NABÓR ZAMKNIĘTY, TRWA SZKOLENIE

Dla kogo?

Dla rodziców i wychowawców, którzy chcą świadomie budować relacje z dzieckiem w oparciu o zasadę „kochać i wymagać”.

Zakres tematyczny:

stawianie i respektowanie granic, radzenie sobie z uczuciami (własnymi i dziecka), zachęcanie dziecka do współpracy, kary i konsekwencje, rozwiązywanie problemów i konfliktów, zachęcanie do samodzielności, sposoby rozpoznawania i uwalniania dziecka z ról, pochwała i zachęta.

Informacje i zasady uczestnictwa:

 1. Warsztaty dla rodziców prowadzone w ramach Szkoły dla Rodziców i Wychowawców mają charakter psychoedukacyjny.
 2. Uczestnikami mogą być obydwoje rodzice, jedno z nich, a także wychowawcy posiadający doświadczenie w pracy z dzieckiem (np. pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych, nauczyciele, osoby duchowne).
 3. Uczestnikami warsztatów mogą być zarówno osoby, które chcą rozwiązać konkretny problem wychowawczy, jak i te, które chcą wzbogacić wiedzę i umiejętności w zakresie budowania relacji z dzieckiem na fundamencie zasady „kochać i wymagać”.
 4. Warto udział w warsztatach poprzedzić indywidualną konsultacją.
 5. Program składa się z 10 spotkań, z których każde trwa trzy godziny zegarowe. Warto zaplanować sobie czas tak, by być obecnym na wszystkich zajęciach. Z całego cyklu w sytuacjach koniecznych można opuścić dwa spotkania, najlepiej w sytuacji, gdy nie następują bezpośrednio po sobie.
 6. Dzieci, po wcześniejszym zgłoszeniu, można zabrać ze sobą – nasi doświadczeni Animatorzy zapewnią im czas zabawą.
 7. Warsztaty zaczynają się punktualnie. Warto przyjść 10 minut wcześniej, by w spokoju zrobić sobie kawę 🙂
 8. Uczestnik spotkań zobowiązuje się do przestrzegania tajemnicy czasu i miejsca (zakaz opowiadania o przeżyciach, problemach poszczególnych uczestników nikomu z zewnątrz – wszystkie zagadnienia poruszane podczas spotkania zostają „tu i teraz”).
 9. Warsztaty stanowią możliwość mówienia o sobie i swoich przeżyciach w bezpieczny sposób. Prowadzący dbają o przestrzeganie zakazu oceniania, krytykowania, udzielania rad, ośmieszania, wyrażania sądów.
 10. Każdy uczestnik warsztatów ma prawo do samodzielnego decydowania o swojej aktywności (oznacza to, że zawsze można odmówić wykonania zadania, wypowiedzi – i tak też jest dobrze).
 11. Uczestnicy zobowiązują się do zachowania trzeźwości, tj. nieprzychodzenia na zajęcia pod wpływem substancji psychoaktywnych, np. alkohol, narkotyki.
 12. Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców został opracowany przez Joannę Sakowską na podstawie koncepcji T. Gordona oraz A. Faber i E. Mazlish. W Fundacji Rozwiń Skrzydła został wzbogacony o treści oparte na wartościach, przemyśleniach płynących z doświadczenia pedagogicznego realizatorek zdobytych w pracy z dziećmi, rodzicami i wychowawcami.
 13. Spotkania odbywają się w wybrane dni tygodnia, od godz. 17.30 do 20.30, w sali szkoleniowej Fundacji Rozwiń Skrzydła, al. Józefa Piłsudskiego 16, Lublin.
 14. Spotkania mają charakter zamknięty – oznacza to, że do grupy można dołączyć najpóźniej na drugim spotkaniu. Nie praktykujemy zastępstw lub uczestnictwa zamiennego.
 15. Podczas warsztatów zapraszamy na drobny poczęstunek, tj. wodę, kawę, herbatę, ciastka.
 16. Zachęcamy do robienia notatek. Zapewniamy materiały szkoleniowe (teczka, notes, długopis,notatka podsumowująca temat).
 17. Cena cyklu wynosi 600 zł za osobę. Płatność może być dokonywana w ratach.
 18. Szczegółowe terminy spotkań podawane są na stronie internetowej w momencie uruchamiania procesu rekrutacji uczestników na daną edycję.
 19. Maksymalna wielkość grupy to 13 osób.

Jak się zapisać?

 1. Zadzwoń: 81 44 80 057 (w godzinach pracy biura) lub napisz: oferta@rozwinskrzydla.org. W zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko, wiek i liczbę dzieci, telefon oraz mail kontaktowy.
 2. Pracownik Fundacji poinformuje o zarezerwowaniu miejsca na liście telefonicznie lub mailowo.
 3. Ostatecznym potwierdzeniem zapisu jest wpłata 200 zł zaliczki na konto Fundacji: 37 2030 0045 1110 0000 0226 8560 (BGŻ).

Terminy spotkań edycji WIOSNA 2019:

poniedziałki, 17:30-20:30

luty: 25
marzec: 4, 11, 18, 25
kwiecień: 1, 8, 15, 23, 29

Warsztaty prowadzą:

Anna Malec – Prezes Zarządu i założycielka Fundacji Rozwiń Skrzydła, pedagog, psychoprofilaktyk, posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy trenerskiej z zakresu wsparcia pedagogicznego. Prowadzi indywidualne i grupowe superwizje pedagogiczne dla nauczycieli i wychowawców oraz konsultacje wspierające dla rodziców.

Barbara Kowalczyk – Członek Zarządu Fundacji Rozwiń Skrzydła, pedagog, arteterapeuta, doradca rodzinny, posiada doświadczenie w pracy trenerskiej z zakresu wychowania, arteterapii, współprowadzi grupowe superwizje pedagogiczne oraz indywidualne konsultacje wspierające dla rodziców.

Przeczytaj, co po Szkole napisali jej absolwenci:

„Dziękuję za wydobywanie tego, co we mnie dobre, abym to samo mógł wydobywać z moich dzieci. Dziękuję za przekazanie solidnej porcji wiedzy oraz narzędzi, abym mógł być lepszym rodzicem. Dziękuję za otwarte serce i umiejętność słuchania."
~ Maciej Pomorski

„Moja pierwsza myśl: gdyby każdy rodzic skończył szkołę dla Rodziców, świat wyglądałby inaczej. To z pewnością przełomowe wydarzenie w moim życiu- ubogacające mnie samą mnie jako mamę oraz żonę. Polecam szkołę wszystkim moim znajomym i przyjaciołom. Ale uwaga: po tych 10 tygodniach wasze życie już nigdy nie będzie takie samo."
~ Zofia Dłubacz-Sykut

„Wiedza, co rozlewa się w sercu
jak ciepłe słońce na falach życia,
czy to zachód?,
czy może wschód?"
~ wdzięczna uczennica. K.P.

„Na tym szkoleniu doświadczyłam, jak może poszerzać się serce człowieka – o ile znajdzie się w nim otwartość na pracę nad sobą, na słuchanie drugiego. Nauczyłam się, albo raczej ciągle się uczę, jak ważne jest podejmowanie świadomych decyzji, a nie zgadzanie się, bo trzeba, bo nie ma chwili na zastanowienie się… Bycia wychowawcą dopiero się uczę, ale czuję już, że mam skrzydła gotowe do tego by, je rozwinąć i wylecieć z gniazda moich mechanizmów, zamknięcia, niewiary w siebie, źle powielanych schematów.
I jestem wdzięczna, bardzo wdzięczna za ten czas, za relacje i za zasiane we mnie tego małego ziarenka, które, jak mam nadzieję, będzie owocowało miłością."
~ Daria

„Inwestujemy dużo sił w rozwój osobisty, zawodowy – a czy dbamy o rozwój naszej rodziny?
10 tygodni spędzonych w szkole dla rodziców dało mi wiedzę i narzędzia jak nie tylko wychowywać dziecko, ale jak dbać o relację z dorosłymi.
Kurs mogę z czystym sumieniem polecić. Pani Ania i Basia mają ogromne doświadczenie. Dzielą się tym, co mają: życiem, historią, wydarzeniami. Metody nauczania bardzo dobrze pomagają przyswoić treść. Polecam"
~ Łukasz

„Dzięki naszym spotkaniom nauczyłam się mówić o tym, co czuję, co myślę. Wdrażać to w życie codzienne. Najbardziej utkwiły mi w pamięci słowa: „wszystko czego potrzebujesz masz w sobie". Codziennie wstaję i szukam tych rzeczy. Przypominam sobie warsztaty i z uśmiechem na ustach spotykam się z nimi w życiu codziennym. Dużo się nauczyłam i wiem, że jeszcze więcej pracy przede mną, cieszę się że mogłam poznać tylu dobrych ludzi.
Cieszę się, że „przypadkowo trafiłam do fundacji", bo już wiem, że nie ma przypadków, dziękuje."
~ K. Pokój

„Jeżeli chcesz odnaleźć swoją „świeżość” i skutecznie wychowywać siebie, to Szkoła dla Rodziców i Wychowawców jest najlepszym narzędziem do tego. Połączenie wiedzy, doświadczenia, kreatywności, szaleństwa i dużooo Miłości! Dziękuję, że robicie to, co robicie :)"
~ Viktoria

„Jest mi szkoda, że już dziś musimy kończyć te spotkania. Straszny jest fakt, że po powrocie do domu muszę uczyć się statystyki. Nie powiem, że chciało mi się zawsze przychodzić, bo czasem mi się nie chciało (na studiach ciężko, a wizja kolejnego piąteczku..:), ale jednak zawsze udało mi się przyjechać, a po wyjściu nigdy nie żałowałam. Póki co, czuję że materiału i pracy jest ogrom, ale wiem że z czasem będę to wcielać w życie. Świetni ludzie, ciekawe prowadzone zajęcia. W zasadzie nie ma się do czego przyczepić. Było super.
PS Co mi zostało najbardziej w pamięci po tych spotkaniach?
Kiedy będę plewić grządki, szczególnie szukać wśród wystających porostów tych malutkich marchewek zawszę będę widzieć oczyma wyobraźni twarz p. Ani."
~ Magdalena Kucharzyk

„Szkoła dla Rodziców i Wychowawców dała mi sporo wiedzy teoretycznej, która przekładała się na praktykę (w ćwiczeniach, pracach domowych). Ta wiedza cały czas pracuje w głowie, gdyż pokazuje, jak ważne jest słowo, postawa, reakcja rodzica czy wychowawcy wobec dziecka. Jest to niesamowite przeżycie dla mnie! Gorąco polecam!"
~ …

„Warto być tu i teraz, być osobą, która wie co ze sobą dźwiga (te dobre i złe), być również otwartym na nowe wszystko. Obserwować siebie, pozwolić sobie być, pozwolić być innym sobą bez wnikania w ich „ja" poszerzając swoją perspektywę. Po tych zajęciach dostałam wiele odpowiedzi nie prostych. Jest mi z tym lżej. Dają mi kierunek, pomagają. Warto być lustrem i tylko odbijać gdyż nie wiemy czego osoba oczekuje. „Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę wskazuję poprawną godzinę"."
~ Papuga

„Dziękuję!!! (zwłaszcza za rozmowę sam na sam, za to, że zostałam zauważona, że zrozumiałam, żeby otworzyć oczy, serce, duszę, siebie na innych)
Do zobaczenia! 🙂 To nie koniec, to dopiero początek… dobry początek.
Warsztaty pełne wzruszeń, zrozumienia, miłości."
~ Paulina

„To, co jest najlepsze to to, że rodzić jest przeprowadzany przez szkolenie bez oceniania. Wiedza ze szkolenia procentuję już w trakcie jego trwania. Nie tylko zdobywa się wiedzę i techniki jak współpracować z dziećmi, ale także dużo pewności, że jako rodzić robi to dobrze. A wszystko to w bardzo miłej i ciepłej atmosferze."
~ Monika