Warsztaty Dobrej Relacji z Dzieckiem dla Rodziców – poziom 1

Bo… wychowanie to praca nad sobą, a nie praca nad dzieckiem
Anna Malec

KONCEPCJA PEDAGOGICZNA SPOTKAŃ: ANNA MALEC

EDYCJA: WIOSNA 2021

TERMINY: 30.04 (piątek), 4.05 (wtorek), 7.05 (piątek), 10.05 (poniedziałek), 14.05 (piątek), 18.05 (wtorek), 24.05 (poniedziałek), 27.05 (czwartek), 4.06 (piątek), 7.06 (poniedziałek), 11.06 (piątek), 15.06 (wtorek), 21.06 (poniedziałek)

CENA: 1300 zł (100 zł/spotkanie/3,5 godz.)

CZAS: 17.30-21.00

PROWADZENIE: ANNA MALEC, BEATA KARCZMARZ

ZAPISY: tel.: 81 44 80 057 lub 690 798 935, mail: spotkania@rozwinskrzydla.org

Warsztaty Dobrej Relacji dla Rodziców to cykl 13 spotkań, w których uczestnik krok po kroku ma szansę świadomie doświadczać siebie w drodze ku stawaniu się coraz bardziej dojrzałym i coraz bardziej gotowym do rodzicielskich wyzwań Dorosłym.

Zawartość tematyczna warsztatów wywodzi się z programu Szkoła dla Rodziców i Wychowawców (dziękuję Joasi Sakowskiej za ogromny wkład w moje obecne rozumienie równowagi pomiędzy kochać i wymagać). Przyszedł wszakże czas, w którym praca w dotychczasowej formule to już za mało, za ciasno. Moc płynąca z osobistych doświadczeń pracy gabinetowej, poszerzana i wciąż pogłębiająca się perspektywa patrzenia na człowieka związana z własnym rozwojem w roli rodzica, mentora, trenera, prezes Fundacji, ucznia i mistrza sprawia, że jestem gotowa zaproponować Wam nowe, bardziej moje wydanie szkolenia.

Zapraszam uczestników w podróż do innego wymiaru odczuwania siebie i świata. Razem nurkujemy w meandry budowania delikatnego konstruktu, jakim jest więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem (przy czym rodzic to ten, kto rodzi w sensie fizycznym i/lub duchowym: daje przestrzeń rozwoju, stawania się, opiekuje się, prowadzi i… kocha). Prowadzę poprzez osobiste doświadczanie – wspólnie z grupą przyglądamy się zależnościom, mechanizmom, wpływowi własnych przeżyć z rodzin pochodzenia, a przy tym uczę tego, jak mówić, jak słuchać, jak patrzeć by być blisko i dalej, gdy taka jest potrzeba.

Podstawowe obszary, w których się poruszamy to: akceptacja (siebie, funkcji, dziecka), granice (tak i nie rodzica, tak i nie dziecka), współpraca (współzależność, niezależność, współuzależnienie), uczucia (rozumienie, funkcje, zasoby), konflikty (wewnętrzne i zewnętrzne), samodzielność (potrzeby, fazy rozwojowe, powikłania), tożsamość (role i ich mechanizmy), wzmacnianie (chwalenie, uważność, wygaszanie).

Warsztaty mają charakter psychoedukacyjny z leciutką warstwą terapeutyczną (bo wszystko, co boli, koi i leczy w procesie zmiany pod moim mentorskim okiem ma taką funkcję). Do współprowadzenia zaprosiłam bliskie mi osoby – w edycji jesiennej Barbarę Kowalczyk, w edycji wiosennej – Beatę Karczmarz.

Jeśli COVID pozwoli spotkania odbędą się w formie stacjonarnej, w Fundacji Rozwiń Skrzydła – al. J. Piłsudskiego 16 w Lublinie. Na początku uczestnikom wydaje się, że to długo, jednak z każdym kolejnym warsztatem coraz trudniej odchodzić. Dla śpiochów oraz smakoszy mamy wybór kaw, herbat i ciasteczka też. Czasami uczestnicy przynoszą autorski, domowy sernik, szarlotkę czy też bezy. Miło jest nam wtedy i ciepło.

Jeśli sytuacja epidemiczna wymusi warsztaty w formie online – zrobimy to przez sprawdzoną już platformę ClickMeeting. Potrzeba zamkniętego pomieszczenia, słuchawek z mikrofonem i otwartego serca i umysłu. Wszystko inne po mojej stronie.

Pracujemy warsztatowo. W formie stacjonarnej usiądziemy w kole, w formie online – każdy zasiądzie przed swoim komputerem, a ja tak poprowadzę proces, że będziemy tworzyć wspólnotę przeżyć, celów i wartości. Każde spotkanie zaczyna się i kończy tzw. rundką, w której uczestnicy opowiadają o tym, z czym przychodzą/co zabierają ze sobą w sercu z dzisiaj. Czasami zamieniam uczestników w dzieci, czasami w rodziców. Czasami rozmawiamy w mniejszych grupach, czasami zastanawiamy się wszyscy nad ważnym. Czasami coś uzupełniamy wspólnie. Główna praca to praca wewnętrzna, która przebiega na niewidzialnych połączeniach pomiędzy sercem a rozumem.

Bardzo zachęcam do robienia notatek – według własnych potrzeb, w pamiętniku, który każdy uczestnik otrzymuje na początku warsztatów. Można wklejać tam notatki podsumowujące otrzymane na spotkaniach, robić tygodniowe obserwacje, zadania własne (i zalecone do domu), zasłyszane myśli i słowa.

Grupa ma charakter zamknięty, co znaczy, że można dołączyć najpóźniej na drugim spotkaniu. Nie ma możliwości uczestnictwa zamiennego. Wszystkie ważne zagadnienia i zobowiązania regulują zasady udziału (zobacz), które akceptuje każdy uczestnik na drodze osobistej decyzji.

W edycji wiosna 2021 opłata za uczestnictwo w Warsztatach Dobrej Relacji dla Rodziców wynosi 1300 zł za każdą osobę (100 zł/spotkanie/3,5 godziny). W sytuacji, kiedy biorą udział obydwoje rodzice – 1200 zł/osoba. Może się zdarzyć (tak pokazuje historia), że w trakcie warsztatów zaistnieje konieczność zorganizowania dodatkowych spotkań (np. rozszerzających temat, pozwalających skanalizować emocje). Decyzję o tym podejmujemy wspólnie, podczas rozmowy. W takiej sytuacji uczestnicy ponoszą opłatę w cenie 35 zł za każdą dodatkową godzinę. Może też tak być, że zaistnieje potrzeba spotkania indywidualnego ze mną lub Basią/Beatką w celu rozsupłania myśli, wzmocnienia, poszukania dróg – w takiej sytuacji warto zadzwonić do sekretariatu i umówić się na spotkanie indywidualne (opłata według aktualnego cennika).

Osoby zainteresowane i zaintrygowane powyższą treścią zapraszam do kontaktu z Vitą, która koordynuje warsztatową akcją tej edycji. Najlepiej zadzwonić do naszego biura (81 44 80 057 lub 690 798 935) lub napisać na spotkania@rozwinskrzydla.org.

Dla zainteresowanych możemy wystawić zaświadczenie potwierdzające ukończenie warsztatów.

Do zobaczenia!

Anna Malec

Opinie uczestników:

Dużo czasu zajęło mi by zapisać się na Warsztaty. Sądziłam, że jest mi to niepotrzebne. No bo jak ktoś może twierdzić, że nie umiem wychować swojego dziecka, przecież każdy jakoś dał sobie radę bez jakichś kursów. Potem długo szukałam miejsca, gdzie chcę je zrealizować. Kiedy podjęłam decyzję o ich rozpoczęciu ciągle zastanawiałam się czy to jest dla mnie.

Jak mogłam wtedy tak myśleć?! Zapisując się do FRS czułam, że to jest miejsce dla mnie. Nie pomyliłam się. Co dały mi Warsztaty w Fundacji Rozwiń Skrzydła? Grupę wsparcia, zarówno wśród współuczestników jak i prowadzących. Niezliczoną ilość ciepła i serdeczności. Poznanie siebie z innej perspektywy. Uświadomienie sobie tego jak powinna wyglądać prawdziwa relacja z dzieckiem oparta na bezpieczeństwie, miłości i wolności. Możliwość spojrzenia na świat dziecka jego oczami. Zyskałam podstawowe narzędzia do pracy nad sobą, by prowadzić moich synów na każdym okresie ich życia. Każde spotkanie otwierało mi kolejne drzwi, za którymi pojawiały się coraz to ciekawsze i jak się okazywało, potrzebne mi rzeczy.

Atmosfera panująca podczas spotkań była bardzo kojąca, ale jednocześnie motywująca do pracy. Czas tam spędzony był wart każdych pieniędzy i wiem, że przyniósł mi wymierne korzyści. I w tym momencie, w którym jestem po zakończeniu zajęć wiem, że chodzi o to, by wychować dziecko trzeba mieć do tego właściwe narzędzia i warsztat, które zdobyłam podczas tych spotkań. Bez tego tylko gdzieś błądziłam po omacku. WDR to mój punkt wyjścia w pracy nad sobą jako Rodzica. Czekam na więcej takich spotkań.

Gosia

Witam!

Podczas spotkań bywało, że zadania domowego nie odrabiałem więc teraz się zreflektuje moją opinią na temat warsztatów.

Uważam ten czas za bardzo dobrze wykorzystany, nie żałuję ani chwili spędzonej w sali warsztatowej. Dowiedziałem się mnóstwo rzeczy jak powinna wyglądać właściwa relacja rodzica z dzieckiem, jak uczyć dziecko samodzielności, jak stawiać granice, jak rozwiązywać konflikty, jak chwalić itd, itd. Zdobytą wiedzę staram się wcielać w życie, nie wszystko na raz, niektóre tematy pracują szybciej, inne pojawiają się po pewnym czasie. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć i pochwalić się że wprowadzone zmiany u nas w domu funkcjonują i dzieci się do nich dostosowały bez problemu. Dużo pracy jeszcze przed nami jednak warsztaty wyposażyły mnie w odpowiednie narzędzia.

Forma prowadzenia zajęć ciekawa, urozmaicona, scenki sytuacyjne zasługują na olbrzymi plus.

Ukłon w stronę pani Ani i pani Barbary za ogrom pracy i wysiłku związanego z warsztatami oraz podziękowania że mimo wyjątkowej sytuacji dotrwaliśmy do końca.

Pozdrawiam serdecznie

Max