Warsztaty Dobrej Relacji z Dziećmi dla Rodziców – poziom 2

Bo… wychowanie to praca nad sobą, a nie praca nad dzieckiem
Anna Malec

TERMINY: 1.02 (poniedziałek), 8.02 (poniedziałek), 15.02 (poniedziałek), 22.02 (poniedziałek), 1.03
(poniedziałek), 8.03 (poniedziałek), 15.03 (poniedziałek), 22.03 (poniedziałek), 29.03
(poniedziałek), 6.04 (wtorek), 12.04 (poniedziałek), 19.04 (poniedziałek)

CENA: 1200 ZŁ (100 zł/spotkanie/3,5 godz.)

CZAS: 17.30-21.00

PROWADZENIE: ANNA MALEC, BARBARA KOWALCZYK

Warsztaty Dobrej Relacji dla Rodziców to cykl 12 spotkań, do udziału w których zapraszamy wyłącznie osoby, które ukończyły pierwszy poziom warsztatów w Fundacji Rozwiń Skrzydła.

Zawartość tematyczna warsztatów wywodzi się z programu Szkoła dla Rodziców i Wychowawców (dziękuję Joasi Sakowskiej za ogromny wkład w moje obecne rozumienie równowagi pomiędzy kochać i wymagać). Została wzbogacona, przepuszczona przez moją osobistą praktykę i doświadczenie zdobywane przez lata w roli rodzica, wychowawcy, mentora, trenera, prezes Fundacji, ucznia i mistrza.

Choć zakładam, że Rodzice uczestniczący w „dwójce” mają już opanowane pewne podstawy, to przecież wiem jak jest – tylko utrwalana wiedza ma szansę przetrwać, dlatego też będziemy wracać, przypominać sobie, wyjaśniać, opowiadać na nowo, a jednak z innej strony. Ważne, aby w uczestniku była gotowość pracy nad sobą – resztę zrobię ja 🙂

O ile część pierwsza dotyczyła przede wszystkim relacji pomiędzy dorosłym a dzieckiem, to druga będzie dotyczyć relacji pomiędzy dorosłym a dziećmi. Czy są to spotkania wyłącznie dla rodziców posiadających dwoje lub więcej dzieci? Absolutnie nie. Człowiek jest istotą stadną, kompetencje społeczne są podstawową treścią naszego życia, a ludzi dookoła wystarczająco dużo, by się w tych relacjach zagubić.

O czym zatem będziemy rozmawiać?

O rolach (znowu!), o zazdrości (wreszcie!), o sprawiedliwości (a jakże!), o rywalizacji (oczywiście), o bójkach, bitwach i zacietrzewieniu (hmmm), o tym jak rodzic ma się zachować, gdy jawną walkę widzi (także w sobie). Wrócimy do uczuć, do rozpoznawania i nazywania, współpracy w domu i samodzielności też. Dotkniemy także rodzicielskiego serca, w którym niejedno się dzieje nie przypadkiem wszak.

Warsztaty mają charakter psychoedukacyjny z leciutką warstwą terapeutyczną (bo wszystko, co boli, koi i leczy w procesie zmiany pod moim mentorskim okiem ma taką funkcję). Do współprowadzenia zaprosiłam Basię Kowalczyk – pracujemy ze sobą od lat, wiecie, że całkiem dobrze jest nam ze sobą na trenerskiej przestrzeni.

Jeśli COVID pozwoli spotkania odbędą się w formie stacjonarnej, w Fundacji Rozwiń Skrzydła – al. J. Piłsudskiego 16 w Lublinie.

Osoby, które przychodzą na część drugą już się niczemu nie dziwią – kiedy się przedłuża temat do nocy samej i że czas biegnie jak szalony, choć to aż 3,5 godziny. Jak zwykle mamy wybór kaw, herbat i ciasteczka też. Sami wiecie, że czasami uczestnicy przynoszą autorski, domowy sernik, szarlotkę czy też bezy. Miło jest nam wtedy i ciepło.

Jeśli sytuacja epidemiczna wymusi warsztaty w formie online – zrobimy to przez sprawdzoną już platformę ClickMeeting. Potrzeba zamkniętego pomieszczenia, słuchawek z mikrofonem i otwartego serca i umysłu. Wszystko inne po naszej stronie.

Pracujemy warsztatowo. W formie stacjonarnej usiądziemy w kole, w formie online – każdy zasiądzie przed swoim komputerem, a ja tak poprowadzę proces, że będziemy tworzyć wspólnotę przeżyć, celów i wartości. Każde spotkanie zaczyna się i kończy tzw. rundką, w której uczestnicy opowiadają o tym, z czym przychodzą/co zabierają ze sobą w sercu z dzisiaj. Czasami zamieniam uczestników w dzieci, czasami w rodziców. Czasami rozmawiamy w mniejszych grupach, czasami zastanawiamy się wszyscy nad ważnym. Czasami coś uzupełniamy wspólnie. Główna praca to praca wewnętrzna, która przebiega na niewidzialnych połączeniach pomiędzy sercem a rozumem.

Bardzo zachęcam do robienia notatek – według własnych potrzeb, w pamiętniku, który każdy
uczestnik otrzymuje na początku warsztatów. Można wklejać tam notatki podsumowujące otrzymane na spotkaniach, robić tygodniowe obserwacje, zadania własne (i zalecone do domu), zasłyszane myśli i słowa.

Grupa ma charakter zamknięty. Nie ma możliwości uczestnictwa zamiennego. Wszystkie ważne zagadnienia i zobowiązania regulują zasady udziału (zobacz poniżej), które akceptuje każdy uczestnik na drodze osobistej decyzji.

W edycji wiosna 2021 opłata za uczestnictwo w Warsztatach Dobrej Relacji dla Rodziców – 2 wynosi 1200 zł za każdą osobę (100 zł/spotkanie/3,5 godziny). W sytuacji, kiedy biorą udział dwoje rodzice – 1100 zł. Może się zdarzyć (tak pokazuje historia), że w trakcie warsztatów zaistnieje konieczność zorganizowania dodatkowych spotkań (np. rozszerzających temat, pozwalających skanalizować emocje). Decyzję o tym podejmujemy wspólnie, podczas rozmowy. W takiej sytuacji uczestnicy ponoszą opłatę w cenie 35 zł za każdą dodatkową godzinę. Może też tak być, że zaistnieje potrzeba spotkania indywidualnego ze mną lub Basią w celu rozsupłania myśli, wzmocnienia, poszukania dróg – w takiej sytuacji warto zadzwonić do sekretariatu i umówić się na spotkanie indywidualne (opłata według aktualnego cennika).

Osoby zainteresowane i zaintrygowane powyższą treścią zapraszam do kontaktu z Vitą, która koordynuje warsztatową akcją tej edycji. Najlepiej zadzwonić do naszego biura (81 44 80 057 lub 690 798 935) lub napisać na spotkania@rozwinskrzydla.org.

Do zobaczenia!
Anna Malec