Z kroniki FRS

2008

Wszystko zaczęło się w 2008 roku. Trzy kobiety postanowiły powołać do istnienia Fundację Rozwiń Skrzydła. Pierwsze miesiące to przede wszystkim nauka – jak prowadzić i jak zarządzać organizacją pozarządową, skąd pozyskiwać fundusze – jakie są szanse i możliwości, a na jakie trafić można zagrożenia. Jednego nie brakowało – pomysłów na działania. Nikt jeszcze wówczas nie widział, dokąd ta przygoda może zaprowadzić…

2009

W 2009 roku działania Fundacji ruszyły pełną parą. Pierwszą większą akcją było przeprowadzenie zbiórki funduszy na zakup specjalnego wózka dla Mateuszka. Fundacja z sukcesem zorganizowała również pierwsze kolonie dla dzieci. Wraz z Irkiem realizowaliśmy projekt „Sport w Moim Mieście", który składał się z zajęć wyrównawczych z różnych przedmiotów oraz zajęć sportowych. Fundacja brała udział w Targach Organizacji Pozarządowych, gdzie zdobyliśmy wiele cennych doświadczeń i mieliśmy okazję spotkać się z innymi organizacjami. W 2009 roku realizowaliśmy również projekt „Teatralne Inspiracje" oraz zorganizowaliśmy pierwszą wizytę studyjną w ramach programu RITA.

2010

W 2010 roku Fundacja Rozwiń Skrzydła realizowała wiele różnorodnych działań. Zorganizowaliśmy między innymi kiermasz wielkanocny oraz wzięliśmy udział w lubelskiej Nocy Kultury, podczas której odbyła się wystawa malarska oraz prezentacja Szkolnego Klubu Kolekcjonera. Fundacja aktywnie działała także w szkolnictwie, rozwijając projekty takie jak „Od pocztówki do kolekcji sztuki" we współpracy z SP nr 32 w Lublinie czy „Przez Taniec do Integracji". W SP nr 31 kontynuowaliśmy działania w ramach projektu „Sport w Moim Mieście”. Fundacja brała także udział w programie „Study Tours to Poland”, w ramach którego zrealizowaliśmy m.in. projekt „Rozkład jazdy lubelskiego żaka w przystankach". We współpracy ze środowiskiem dzielnicy Kośminek rozpoczęły się też działania integrujące tę część miasta, jak choćby pierwszy Weekend artystyczny.

2011

W 2011 roku prężnie działały: Biuro Wiedzy Poszukiwanej, Klub Świętego Maksymiliana i Klub Pomocy Środowiskowej. Realizowaliśmy szereg projektów, jak choćby Młodzi Reporterzy na Tropie Wolontariuszy, w ramach którego grupa młodzieży wzięła udział w wyjeździe do Królewca. Z kolei projektem realizowanym we współpracy z Białorusią był „Nie obok, ale razem”. W wakacje zorganizowaliśmy letnie półkolonie, zaś w roku szkolnym odwiedzaliśmy placówki edukacyjne w ramach Warsztatów Banknotowych. Na Kośminku zorganizowaliśmy kolejny Weekend Artystyczny. Chętni mogli wziąć również w Fundacji udział w warsztatach gry na cajonie.

2012

Rok 2012 był dla nas niezwykle pracowity. Realizowaliśmy wówczas wiele projektów, również międzynarodowych. Wśród tych ostatnich wymienić można na przykład czerwcową Energię Ulicy, kiedy to odwiedziła nas młodzież z Gruzji, Rosji oraz Białorusi, czy październikowy RON Senior, podczas którego studenci podróżowali śladami dziedzictwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Już od początku roku prężnie działały korepetycje w ramach Biura Wiedzy Poszukiwanej. Organizowaliśmy także warsztaty rękodzieła w ramach programu Szuflada. Latem nie mogło zabraknąć letniego wypoczynku. We wrześniu, już po raz czwarty, zorganizowaliśmy święto dzielnicy Kośminek. Szereg działań zakończyła plenerowa impreza pod hasłem „Kośminek – dzielnica z charakterem". Przy Fundacji działała aktywna grupa młodzieży, która w październiku zawitała w lubelskim Radio eR i opowiedziała o misji FRS. Ekipa animacyjna odwiedzała przedszkola podczas zajęć z cyklu Jedzie pociąg z… i opowiadała o krajach, takich jak Indie czy Finlandia. W grudniu zespół Mikołajowy poprowadził mikołajkową imprezę w Lubartowie. Zwieńczeniem roku intensywnej pracy była realizacja projektu Wyjdź z cienia, podczas którego młodzież skupiła się na poznawaniu kultury ulicznej – odbyły się wówczas warsztaty graffiti i muzyczne z wokalistą Tallibem.

2013

Pierwszą akcją roku 2013 było kolędowanie na Krakowskim Przedmieściu. W lutym zorganizowaliśmy półzimowisko dla dzieciaków. W pierwszy feryjny weekend rozpoczęliśmy również projekt FRS Gamę, w ramach którego, przez kolejne kilka miesięcy, grupa młodzieży przygotowywała grę terenową o kulturze Lublina. Finałem projektu był również koncert na Placu Rybnym. Wiosna to też intensywny czas warsztatowy – Wielkanoc i Dzień Ziemi to w tym roku nasz główny motyw. Wakacje spędziliśmy na półkoloniach. We wrześniu siedzibę FRS odwiedziła w ramach wizyty studyjnej ekipa Fundacji Pomocy Dzieciom „Krzyk". W październiku uczestniczyliśmy w Festiwalu Inicjatyw pod lubelską katedrą. Koniec roku przyniósł jedno ze smutniejszych wydarzeń z naszej historii – włamanie do biura przy ulicy Rybnej. Złodzieje zniszczyli drzwi i ukradli dużą część sprzętu, potrzebnego w codziennej pracy, w tym komputery i kamerę.

2014

Rok 2014 w animacjach otworzyły liczne warsztaty wielkanocne. Kolejny intensywny czas to maj, a w nim zorganizowaliśmy takie wydarzenia, jak spotkanie młodzieży z IV LO z seniorami w lubelskim Skansenie i loterię fantową na Rynku Starego Miasta. Z końcem roku szkolnego prowadziliśmy wakacyjne animacje w przedszkolach. Latem zorganizowaliśmy rekordową ilość 8 turnusów półkolonii! 2 lipca biuro FRS odwiedziła grupa gości z Mołdawii. Wakacje zakończyliśmy górską wyprawą dla rodzin biorących udział w projekcie Powiatowego Urzędu Pracy. Dużym wydarzeniem była jesienna, polsko-ukraińska wymiana młodzieży. 30-osobowa grupa przez tydzień odkrywała „skarby Lubelszczyzny między Wisłą a Bugiem", uczestnicząc w wędrownym obozie. W grudniu dzieciaki odwiedzał FRS'owy Mikołaj wraz ze Śnieżynką i reniferem, a koniec roku upłynął nam na prowadzeniu warsztatów bożonarodzeniowych i robienia pająków z siana.

2015

Rok 2015 rozpoczęliśmy intensywnym sezonem karnawałowych balów i animacji. Ferie to czas na sportowe półzimowisko, organizowane w SP nr 52. Sezon wielkanocny rozpoczęliśmy od szkolenia dla nowych animatorów Małej Akademii Inspiracji. W tym roku odwiedziliśmy mnóstwo dzieci, głównie robiąc palmy, ale także jajka styropianowe, czy metodą batikową. W maju nasze biuro odwiedzili, w ramach wizyty studyjnej, przedstawiciele organizacji z Mołdawii. Wakacje to półkolonie, zaś w sierpniu kadra FRS wyjechała z rodzinami, uczestniczącymi w projekcie Powiatowego Urzędu Pracy, do Białego Dunajca w górach. Jesień rozpoczęliśmy od prezentacji nowej oferty. W październiku, na zaproszenie Targów Lublin, stworzyliśmy eko-strefę dla dzieci. W listopadzie zrekrutowaliśmy kolejnych animatorów w MAI. Grudzień to znowu intensywny czas animacyjny – tym razem tworzyliśmy z dziećmi bożonarodzeniowe pająki z siana i bibuły.

2016

Pierwszą nowością w 2016 roku było oklejenie fundacyjnej Mazdy – od teraz każdy na mieście mógł rozpoznać naszą złotą strzałę. W lutym zorganizowaliśmy półzimowisko, współpracując z lubelskimi klubami sportowymi. W kwietniu i czerwcu ponownie zostaliśmy zaproszeni do tworzenia strefy dziecięcej na Targach Lublin. 14 maja obchodziliśmy 8 urodziny Fundacji – był tort i symboliczne „owoce" naszej pracy. Po urodzinach sympatycy FRS mogli przez 30 dni śledzić na Fb cykl wspomnień, stworzony przez Zespół. W wakacje zorganizowaliśmy rekordową ilość 7 turnusów półkolonii i po raz pierwszy w historii wyjechaliśmy z dziećmi na autorskie kolonie. Przez kilka dni, razem z dzieciakami, bawiliśmy się w Bęsi na Mazurach. Jesienią zrealizowaliśmy cykl zajęć w ramach projektu ART-ek, w trakcie których przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych wykonywali breloki i broszki z filcu. W październiku powstał również nasz autorski model Układu Słonecznego. Końcówka roku upłynęła nam na poszukiwaniu nowego lokalu, gdyż siedziba przy Rybnej okazała się być już zdecydowane zbyt mała. Ostatecznie wybór padł na aleję Józefa Piłsudskiego. Przenosiny dokonały się ostatecznie 21 grudnia i tego właśnie dnia otworzyliśmy zupełnie nowy etap istnienia Fundacji Rozwiń Skrzydła.

2017

Na początku roku grupa wolontariuszy FRS zorganizowała loterię fantową na KULu, podczas której zebraliśmy pieniądze na stworzenie przy ulicy Rybnej Pokoju Dziecięcego – autorskiej bawialni edukacyjnej. Ta swój debiut miała podczas lubelskiej Nocy Kultury 3 czerwca. Niestety, w grudniu musieliśmy wyprowadzić się z lokalu, gdyż ten został zalany w czasie akcji gaśniczej po wybuchu gazu u naszych sąsiadów z góry. W styczniu zorganizowaliśmy, po raz pierwszy w SP nr 24, zimowe półkolonie. 3 marca nad naszą nową siedzibą przy al. Piłsudskiego zawisł nowiutki szyld. Później rozpoczął się sezon wielkanocny, z warsztatami palmowymi i jajkowymi – byliśmy nawet w Biłgoraju! Dzień Dziecka to imprezy animowane prowadzone przez dwie ekipy. 11 czerwca FRS promowali nad Zalewem Zemborzyckim nasi animatorzy. W lipcu zamiast tradycyjnych półkolonii, zorganizowaliśmy przy Rybnej wakacyjne zajęcia dodatkowe, naszpikowane warsztatami i wyjściami (odwiedziliśmy np. studio lubelskiej TVP, gdzie trafiliśmy an nagrania programu Jeden z dziesięciu). Od września nasze zasoby ludzkie pochłonęła realizacja projektu Rodzina – fundament Lublina. W szkołach i przedszkolach prowadziliśmy tez warsztaty Skąd koziołek w Lublinie? w ramach obchodów 700-lecia miasta. 6 grudnia w trasę wyruszyli fundacyjni Mikołajowie.

2018

Początek 2018 roku to tradycyjne przygotowania do zimowych półkolonii, które na stałe zagościły już w FRSowym kalendarzu. Później Wielkanoc – dla nas to przede wszystkim czas wicia z dzieciakami palm wielkanocnych. W lutym zrekrutowaliśmy uczestników pierwszej edycji projektu Czas za czas, w czasie którego studenci psychologii i kierunków nauczycielskich przez kilka miesięcy rozwijali swoje wychowawcze kompetencje pod okiem naszych trenerek. W maju Ania poprowadziła warsztat dla studentów psychologii z KULu – wówczas nie spodziewaliśmy się jeszcze, że owocem tego spotkania będzie dołączenie do Zespołu Anetki C. (dziś W.). W maju również przypadła okrągła, 10 rocznica założenia Fundacji, z okazji której zorganizowaliśmy grilla dla wszystkich przyjaciół FRS. Początek czerwca to Noc Kultury – tym razem byliśmy obecni na błoniach pod Zamkiem z loterią, malowaniem twarzy i wielkimi bańkami mydlanymi. W wakacje pojechaliśmy na kolonie do Murzasichla. Nowy rok szkolny przyniósł debiut Plastycznych Czwartków i kolejną edycję Szkoły dla Rodziców i Wychowawców. Przed Bożym Narodzeniem zaś odwiedzaliśmy dzieci i opowiadaliśmy o przygotowaniach do tego święta na dawnej lubelskiej wsi. Na koniec zaprosiliśmy również zaprzyjaźnione rodziny do wspólnego robienia bożonarodzeniowych pająków w naszej siedzibie przy Piłsudskiego.

2019

W 2019 roku regularnie organizowaliśmy Plastyczne Czwartki, podczas których Beata spotykała się z dziećmi i tworzyła prawdziwe cuda rękodzieła. W pokoju dziecięcym zajęcia gitarowe prowadził Patryk. Pierwszym dużym przedsięwzięciem były tradycyjnie zimowe półkolonie, podczas których odwiedziło nas wielu gości z różnych zakątków Ziemi. Karnawał obfitował w animowane bale, na przykład u Królowej Śniegu czy Dookoła świata. W lutym rozpoczęło się również szkolenie dla rodziców (pierwowzór dzisiejszych Warsztatów Dobrej Relacji). Bardzo aktywny był sezon wielkanocny, w czasie którego zrealizowaliśmy wiele godzin wicia palm czy tworzenia pisanek w przedszkolach i szkołach, obowiązkowo odziani w ludowe stroje. Pod koniec marca, odpowiadając na zaproszenie od centrum handlowego Skende, uczestniczyliśmy w akcji ProcentujeMY. Po raz kolejny wzięliśmy udział w lubelskiej Nocy Kultury, organizując Wielką Loterię Rodzinną. W czerwcu zakończył się projekt Czas za Czas, w ramach którego 9 studentów znacznie podniosło swoje wychowawcze kompetencje. Wakacje to tradycyjnie czas półkolonii i kolonii – te drugie tym razem spędziliśmy w Węgorzewie. Jesienią zaprosiliśmy dzieci do zabawy podczas nowych animacji – na przykład spotkania z Panią Jesień (w tej roli ponownie niezawodna Beata). Rozpoczęliśmy również kolejną edycję warsztatów dla rodziców, a 6 grudnia w miasto wyszła prawdziwa armia Mikołajów w towarzystwie Śnieżynek. W tym czasie, wówczas jako stażystka, dołączyła do naszego zespołu Aneta Cz. – jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy, że zadomowi się w FRS na stałe 🙂 Koniec roku to kolejna edycja Loterii Prezentowej w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

2020

Rok 2020 był pełen wyzwań. Pierwszym przedsięwzięciem były tradycyjnie zimowe półkolonie – jeszcze przed pandemią i bez obostrzeń, z gośćmi na żywo, wyjazdami do kina, na basen czy kręgle. A niedługo później totalne zamknięcie. Po pierwszej fali lęku zdecydowaliśmy się pracować dalej, dostosowując nasze działania do bieżącej sytuacji. Wprowadziliśmy spotkania gabinetowe online (po raz pierwszy w historii!), 6 kwietnia zadebiutował cykl live’ów pt. Pogadanki o Miłości, uruchomiliśmy fundacyjny serwis VOD, Beata prowadziła Plastyczne Spotkania online. Przedziwne, że czas pandemii pozwolił nam zobaczyć i wdrożyć nowe możliwości, rozwiązania, ukierunkować na cele. Wakacje z drżącym wciąż sercem rozpoczęliśmy letnimi półkoloniami, organizowanymi w reżimie sanitarnym przeplatanym sercem i rozumem (małe grupy, bez przemieszczania się, goście online). W drugiej połowie lata zorganizowaliśmy dwa kolonijne wyjazdy, po raz pierwszy dzieląc kolonistów na grupę starszą (która pojechała nad morze) i młodszą (wypoczywającą na Mazurach) – to był świetny pomysł! W nowy rok szkolny weszliśmy z optymizmem, pełni świeżych pomysłów i wizji. Pod koniec września rozpoczęła się pierwsza edycja Warsztatów Dobrej Relacji z Dzieckiem – poziom 1. Cykl ten zorganizowaliśmy w formie hybrydowej – część uczestników była z prowadzącymi w naszej sali szkoleniowej, część zaś łączyła się z grupą przez internet. Reorganizację przeszło biuro Fundacji, za pieniądze z 1% podatku zrobiliśmy remont sali szkoleniowej, prężniej zaczęły działać działy promocji i fundraisingu, pełną parą ruszył też program Głowa do Góry. Wciąż nie mogliśmy prowadzić spotkań w szkołach i przedszkolach, jednak FRSowy Mikołaj nie zawiódł i nawet w tak trudnym roku znalazł sposób by odwiedzić dzieci.

2021

Początek 2021 roku to ekspresowo zorganizowane półkolonie zimowe. A to za sprawą nagłej zmiany w kalendarzu roku szkolnego – ferie zimowe w całym kraju odbyły się od razu po przerwie bożonarodzeniowej. Ten rok w ogóle obfitował w nowości. Pierwsze premierowe wydarzenie miało miejscu już w styczniu – mowa o transmitowanym online Kolędowaniu z FRS, które później na stałe zagościło w fundacyjnym kalendarzu. W okresie poprzedzającym Wielkanoc w miasto wyruszyły ekipy fundacyjnych palmiarek, które kwestowały i wręczały ludziom wspierającym nasze działania piękne palmy z suszonych trwa. Był to również czas przygotowań do otwarcia Żłobka Dobrej Relacji. Niestety, ten projekt nie doczekał się finalnie realizacji. Kolejną nowością były bilbordy, które pojawiły się w przestrzeni Lublina i zachęcały do przekazania na rzecz FRS 1% podatku. Wakacje już tradycyjnie – najpierw 3 tygodnie półkolonii, później wyjazd młodzieżowy (nad morze) i kolonie dla młodszych (po raz pierwszy do Biskupina). We wrześniu kolejna premiera – nowa skarbona-motyl zawitała na ślubie pary, która zamiast kwiatów poprosiła gości weselnych o datki na rzecz FRS. We wrześniu również ruszyły dwie równoległe grupy pierwszego poziomu Warsztatów Dobrej Relacji, a pod koniec miesiąca młodzież kolonijna odwiedziła na weekend Motycz Leśny, aby wspólnie „przetrwać” do kolejnego lata. W listopadzie wzięliśmy udział ProcentujeMY w Skende, gdzie kwestowaliśmy i prowadziliśmy warsztaty. W okolicach Bożego Narodzenia 2021 ruszyła też kolejna edycja naszej Loterii Prezentowej. To był pracowity rok!

2022

Rok 2022 był czasem powrotu do działań w formie znanej sprzed pandemii. Styczeń ponownie rozpoczęliśmy wspólnym, fundacyjnym kolędowaniem. W styczniu również odbył się cykl proekologicznych warsztatów dla lubelskich przedszkolaków, realizowanych w ramach projektu „RozkręćMy Dobro dla Matki Ziemi". Oprócz warsztatów, w każdej ze współpracujących z nami placówek znalazły się specjalne pojemniki na nakrętki od butelek. W lutym wszystkie siły zaangażowaliśmy w zimowe półkolonie. Po feriach przyszedł czas na planowanie wakacji – po raz kolejny 3 tygodnie półkolonii na miejscu w Lublinie, a później dwa wyjazdy – dla dzieci i dla młodzieży. Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy z przytupem – i to dosłownie! 1 października nasza fundacyjna koleżanka Aneta C. zmieniła pierwszą literę nazwiska na W. W listopadzie mogliśmy powrócić do dzieciaków w przedszkolach i szkołach, żeby opowiedzieć im o tradycjach związanych z Andrzejkami, zaś w grudniu – ze świętowaniem Bożego Narodzenia. Głowy mamy pełne pomysłów. Cóż przyniesie rok 2023?