Z kroniki FRS

Cykl „Z kroniki FRS" zapoczątkowany został w kwietniu 2021 roku. Raz w miesiącu na naszym fanpage'u Fb i stronie internetowej pojawiać się będzie wspomnieniowy kolaż i tekst z kolejnego roku istnienia Fundacji Rozwiń Skrzydła. Zaczynamy od roku 2020 i idziemy po kolei aż do roku 2008.

Miłego wspominania 🙂

2019

W 2019 roku regularnie organizowaliśmy Plastyczne Czwartki, podczas których Beata spotykała się z dziećmi i tworzyła prawdziwe cuda rękodzieła. W pokoju dziecięcym zajęcia gitarowe prowadził Patryk. Pierwszym dużym przedsięwzięciem były tradycyjnie zimowe półkolonie, podczas których odwiedziło nas wielu gości z różnych zakątków Ziemi. Karnawał obfitował w animowane bale, na przykład u Królowej Śniegu czy Dookoła świata. W lutym rozpoczęło się również szkolenie dla rodziców (pierwowzór dzisiejszych Warsztatów Dobrej Relacji). Bardzo aktywny był sezon wielkanocny, w czasie którego zrealizowaliśmy wiele godzin wicia palm czy tworzenia pisanek w przedszkolach i szkołach, obowiązkowo odziani w ludowe stroje. Pod koniec marca, odpowiadając na zaproszenie od centrum handlowego Skende, uczestniczyliśmy w akcji ProcentujeMY. Po raz kolejny wzięliśmy udział w lubelskiej Nocy Kultury, organizując Wielką Loterię Rodzinną. W czerwcu zakończył się projekt Czas za Czas, w ramach którego 9 studentów znacznie podniosło swoje wychowawcze kompetencje. Wakacje to tradycyjnie czas półkolonii i kolonii – te drugie tym razem spędziliśmy w Węgorzewie. Jesienią zaprosiliśmy dzieci do zabawy podczas nowych animacji – na przykład spotkania z Panią Jesień (w tej roli ponownie niezawodna Beata). Rozpoczęliśmy również kolejną edycję warsztatów dla rodziców, a 6 grudnia w miasto wyszła prawdziwa armia Mikołajów w towarzystwie Śnieżynek. W tym czasie, wówczas jako stażystka, dołączyła do naszego zespołu Aneta Cz. – jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy, że zadomowi się w FRS na stałe 🙂 Koniec roku to kolejna edycja Loterii Prezentowej w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

2020

Rok 2020 był pełen wyzwań. Pierwszym przedsięwzięciem były tradycyjnie zimowe półkolonie – jeszcze przed pandemią i bez obostrzeń, z gośćmi na żywo, wyjazdami do kina, na basen czy kręgle. A niedługo później totalne zamknięcie. Po pierwszej fali lęku zdecydowaliśmy się pracować dalej, dostosowując nasze działania do bieżącej sytuacji. Wprowadziliśmy spotkania gabinetowe online (po raz pierwszy w historii!), 6 kwietnia zadebiutował cykl live’ów pt. Pogadanki o Miłości, uruchomiliśmy fundacyjny serwis VOD, Beata prowadziła Plastyczne Spotkania online. Przedziwne, że czas pandemii pozwolił nam zobaczyć i wdrożyć nowe możliwości, rozwiązania, ukierunkować na cele. Wakacje z drżącym wciąż sercem rozpoczęliśmy letnimi półkoloniami, organizowanymi w reżimie sanitarnym przeplatanym sercem i rozumem (małe grupy, bez przemieszczania się, goście online). W drugiej połowie lata zorganizowaliśmy dwa kolonijne wyjazdy, po raz pierwszy dzieląc kolonistów na grupę starszą (która pojechała nad morze) i młodszą (wypoczywającą na Mazurach) – to był świetny pomysł! W nowy rok szkolny weszliśmy z optymizmem, pełni świeżych pomysłów i wizji. Pod koniec września rozpoczęła się pierwsza edycja Warsztatów Dobrej Relacji z Dzieckiem – poziom 1. Cykl ten zorganizowaliśmy w formie hybrydowej – część uczestników była z prowadzącymi w naszej sali szkoleniowej, część zaś łączyła się z grupą przez internet. Reorganizację przeszło biuro Fundacji, za pieniądze z 1% podatku zrobiliśmy remont sali szkoleniowej, prężniej zaczęły działać działy promocji i fundraisingu, pełną parą ruszył też program Głowa do Góry. Wciąż nie mogliśmy prowadzić spotkań w szkołach i przedszkolach, jednak FRSowy Mikołaj nie zawiódł i nawet w tak trudnym roku znalazł sposób by odwiedzić dzieci.